کاربرد سرکه سفید در نظافت خانه

نظافت خانه

موادهای شوینده مختلفی برای مصارف گوناگون وجود دارد که کار تمیزی و نظافت منزل را سهل می کند. این ماده های شوینده ی که پایه ی شیمیایی دارند؛ علاوه بر قدرت بالا در لکه بری، جرم گیری و ضدعفونی کنندگی، مضراتی را به دنبال دارد که سلامت انسان ها را به خصوص قشر کودکان و سالمندان را که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند؛ تهدید می کند. استنشاق بوی این مواد، در تماس قرار گرفتن پوست با آنها اثرات مخربی بر سلامت جسمی و روانی انسان ها دارد.
نباید سلامت انسان را فدای تمیزی و بهداشت کرد. اما از بهداشت نیز نمی توان چشم پوشی کرد؛ چرا که عدم رعایت بهداشت و در تماس بودن با سطوحی مملو از باکتری و قارچ، به وجود آورنده ی عفونت ها و بیماری های مختلفی در بدن انسان می شود. بهداشت و سلامت رابطه ی مستقیم با یکدیگر دارد و نباید یکی را فدای دیگری کرد. بلکه بایست به دنبال روشی ایمن و بی خطر برای بهداشت بود تا سلامت فرد را تهدید نکند. با سایت لوله بازکنی در کرج همراه باشید تا با کم خطرترین روشی های نظافت و تمیزی منزل آشنا شوید.

یکی از موادهای ارزان، فراوان، بی خطر که در استرس همه قرار دارند و به عنوان یک ضدعفونی کننده ی قوی از آن یاد می شود؛ سرکه سفید است. سرکه ی سفید یک ضدعفونی کننده ی و جرم گیر قوی است؛ که برای سطوح مختلف کاربرد دارد. از سرکه سفید می توان برای ضدعفونی کردن و جرم گیری سرویس بهداشتی، لکه گیری مبلمان و میز غذاخوری، تمیز کردن شیشه و میز و حتی شستن میوه و سبزی و البسه  و … استفاده کرد. در این پست به بررسی کاربرد سرکه سفید در نظافت خانه می پردازیم.

کاربرد سرکه سفید در نظافت خانه
کاربرد سرکه سفید در نظافت خانه

پاک کردن سطوح

مخلوط آب و سرکه به اندازه ی 2 به 1 را در یک بطری اسپری بریزید. از آب مقطر یا تصفیه شده استفاده کنید. حال تمامی سطوح را با این محلول تمیز و ضدعفونی کنید. از سطوح آشپزخانه (سینک و گاز و فر) گرفته تا سرامیک و کفپوش و میز تلویزیون و میز غذاخوری و  کنسول و میز های چوبی و شیشه ای را می توان با این محلول تمیز کرد.

تمیز کردن سرویس بهداشتی

برای ضدعفونی و جرم گیری توالت و وان حمام دو استکان سرکه را ریخته و چند ساعت اجازه ی استراحت دهید. سپس آن را بشویید. تمامی جرم ها و باکتری ها تا 99 درصد از بین رفته است.
برای تمیز کردن و برق انداختن شیرآلات سرویس بهداشتی پنبه را آغشته به سرکه سفید کنید و روی شیرآلات بکشید. با اینکار هم سلامت خود را تضمین می کنید و هم شیرآلات را تمیز و ضدعفونی می کنید.
برای تمیزی کاشی کف و دیوارهای سرویس بهداشتی از ترکیب آب و سرکه به اندازه ی یکسان استفاده کنید. آن را بر روی کاشی اسپری کنید و بعد از چند دقیقه با دستمال پرز دار(دستمال جادویی)کاشی را دستمال بکشید.
پرده ی حمام به دلیل حضور در فضای رطوبتی حامل مقادیر زیادی باکتری و میکروب است و به سرعت کپک  می زند. به همین دلیل باید مکررا شسته و ضدعفونی شود. پس از شستن پرده آن را به مدت 15 دقیقه در ترکیب آب و سرکه قرار دهید تا کاملا ضدعفونی شود. سپس آبکشی کنید.

باز کردن لوله ها با سرکه

لوله ها در گذر زمان مسدود می شوند و نیاز به رفع گرفتگی دارد. مقداری جوش شیرین را در آب راه چاه بریزید و سپس سرکه را اضافه کنید. اجازه دهید 5 دقیقه بگذرد سپس آب جوشیده را بریزید تا مواد را حل کند. این روش ها برای باز کردن لوله به صورت موقت استفاده می شود. اگر میزان گرفتگی لوله و چاه شدید باشد بهترین و قطعی روش باز کردن دائمی آنها مراجعه به لوله بازکنی و تخلیه چاه در کرج است.

از بین بردن جرم کتری و سماور

رسوب های ناشی از جوشیده شدن آب به مرور اطرف کتری و سماور را می گیرد  و در طعم آب جوشیده تاثیر منفی می گذارد و طعم چای و دمنوش ها را تغیر می دهد. پاک کردن آنها نیز به سادگی امکان پذیر نیست و با شستن از بین نمی روند. اما این رسوبات در برابر سرکه سفید توانایی مقابله ندارند و به راحتی تسلیم می شوند. یک استکان سرکه + یک استکان آب را در کتری بریزید و روی حرارت قرار دهید. اجازه دهید به نقطه ی جوش برسد. پس از آن 10 تا 15 دقیقه  بگذارید بجوشد. طی این فرآیند رسوبات از ظرف جدا شده و در آب غوطه ور می گردد. در نهایت پس از سرد شدن کتری آن را بشویید و در کتری را 24 ساعت باز بگذارید تا بوی سرکه خارج شود. بهتر است اولین آبی که پس از جرم گیری کتری می جوشد را دور بریزید تا از برطرف شدن بوی سرکه اطمینان حاصل کنید.

شستن حوله و لباس

اسید استیک موجود در سرکه علاوه بر اینکه هیچ آسیبی به پارچه نمی  رساند بلکه باعث حل شدن پس مانده های صابون و مایع ی شوینده از روی لباس می شود. همچنین سرکه ی سفید یک نرم کننده ی طبیعی برای لباس است که اصطکاک و الکتریسیته ی البسه را از بین می برد. در دور آخر آبکشی ماشین لباس شویی1/2 پیمانه سرکه را به ماشین لباس شویی اضافه کنید. با اینکار هم لباس ها و حوله ها را ضدعفونی کنید و هم از نرمی آن لذت ببرید.

منبع: وب سایت لوله بازکنی کرج

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *