بوی بد فاضلاب ناشی از چیست؟

علت بوی بد فاظلاب

بی شک در تمامی مجتمع های مسکونی و آپارتمان ها حتی شده برای یکبار این اتفاق ناخوشایند پیش آمده: بوی بد فاضلاب؛ و باعث آزار شده و نارضایتی ساکنین را در پی داشته است. وقتی بوی بد تمام ساختمان را دربرمیگرد همگی می دانند که منشا این بو از فضلاب است اما کسی نمی داند چرا بوی بد فاضلاب خارج می شود و در محیط می پیچد.
در این پست می خواهیم روش هایی که می توان جهت جلوگیری از انتشار بوی بد فاضلاب بکار برد را بررسی کنیم.
اگر بوی بد فاضلاب مشکل این روزهای منزل و یا محل کار شما است این مقاله را مطالعه نمایید.

بوی بد فاضلاب ناشی از چیست؟
بوی بد فاضلاب ناشی از چیست؟

بوی بد فاضلاب

معمولا اولین محلی که بوی بد فاضلاب در آن نمود پیدا می کند پارکینگ است. این بو ابتدا پارکینگ را درگیر می کند و با شدت گرفتن آن، به واحدهای مسکونی نیز سرایت می کند و طبقه به طبقه مشکل می آفریند و در کمترین مدت زمانی شاهد آن خواهید بود که از توالت، آشپزخانه و سینک ظرفشویی بوی بد متصاعد می شود. معمولا این مشکل سریعتر متوجه واحدهای طبقه اول و طبقات آخر دیرتر. مراجعه به مرکز تخصصی لوله بازکنی در کرج در اسرع وقت و قبل از حادتر شدن مشکل، مانع از بروز بوی بد به داخل واحد ها می شود. بنابراین این مطلب در صورت استشمام بوی بد فاضلاب هرچه سریعتر به فکر راه حلی قطعی باشید تا مشکلات کمتری پیش روی شما باشد.

علت بوی بد

ابتدا برای حل مشکل باید بدانیم که چرا بوی بد فاضلاب به بیرون نشت می کند. فاضلاب مملو از باکتری هاست این باکتری ‌ها می توانند با تولید گازهای سمی از قبیل متان و آمونیاک منجر به ایجاد بوی بد شوند. این گازهای سمی که سپتیک نام دارند در حالت های ضعیف خود بوی نامطبوعی ایجاد می کنند از طریق لوله ها به سمت بالا حرکت می کند اما در غلظت های شدیدتر به سیستم تنفسی آسیب می زنند و باعث بروز بیماری و حتی مرگ انسان میشود.

مقابله با بوی بد فاضلاب

یکی از روش هایی که مانع از بروز بوی بد فاضلاب می‌شود در زمان لوله کشی قابل اجراست. این یک روش پیشگیری است که رعایت آن تا حدود زیادی مانع از بروز مشکلاتی از این دست خواهد شد.
شترگلو یا پا Plumbing Traps با قرارگیری در مسیر های لوله فاضلاب مانع از خروج گازهای سمی درون چاه می شود. این گازها پشت این گلوگاه ها به دام می افتند و با ترکیب با آب نمی توانند از این مسیر خمیده عبور کند. شترگلو به شکلی طراحی شده که آب را در عمق کمی در خود نگه میدارد و زمانی که بود گاز های سمی قصد عبور از آن محدوده را دارند؛ درون آب حل می‌شوند و دیگر امکان نفوذ به بالا را نخواهند داشت و در نتیجه بوی حس نمی شود.
میزان خمیدگی شترگلو دندر انجام ماموریت آن بسیار نقش آفرین است. شترگلوهایی که  میزان خمیدگی کمتری دارند نمی توانند آب را در خود نگه دارند در نتیجه گازها به راحتی حمله ور می شوند.

مقابله با بوی بد فاضلاب
مقابله با بوی بد فاضلاب

اما زمان هایی با وجود شترگلویی استاندارد، همچنان بوی نامطبوعی به مشام می رسد این موضوع به دلیل عدم استفاده مکرر از آب است تنها کافیست مقداری آب را درون راه آب چاه بریزید تا آب قبلی که در اثر جذب گازهای زیاد مملو شده و دیگر ظرفیت حل کردن گاز های بیشتر را ندارد تخلیه شود و آبی تمیز و جایگزین آن گردد.
تا اینجا از مزایای استفاده از شتر گلو برای جلوگیری از خروج گازهای سمی صحبت کردیم اما لازم است این را هم بدانیم که فرم خمیده شترگلو که بخشی از آب را در خود نگه می دارد مانع از عبور مواد زائد نیز می‌شود. انباشته شدن این مواد زائد در گلوگاه لوله موجب پوسیدگی و ایجاد بوی نامطبوع می گردد برای رفع مشکل از فلش تانک استفاده می شود فلش تانک موادی را که درون گلوگاه گیر افتاده اند را وادار به حرکت می‌کند.

تا اینجا دو دلیلی که ناشی از ایجاد بوی بد فاضلاب می شود؛ را بررسی کردیم اما اینها تنها دلایل بوی بد فاضلاب نیستند دلایل دیگری همچون: 1. گازهای سمی  2. گرفتگی لوله    3. پر بودن چاه    4. فرسودگی چاه

حالا نوبت به این  رسید که به دنبال راه حل این مشکلات باشیم:
عده نفت را راه حل این مشکل می دانند. این موضوع صحیح است؛ که نفت قابلیت از بین بردن باکتری‌ ها را دارد اما هدف از بین بردن همه باکتری ها نیست. در فاضلاب دسته از باکتری های تجزیه کننده فاضلاب وجود دارد که مانع از انباشته شدن مواد زائد در چاه می شود. بنابراین شاید نفت در ظاهر برای مدت مشکل را حل نماید اما به مرور منجر به  پر شدن چاه می‌شود و مشکلی بزرگتر از مشکل پیشین این پدید می آورد در این زمان شما نیاز به مرکز تخصصی تخلیه چاه در کرج دارید تا مشکل حل شود.
راه حل هایی که پیش روی شما هستند این است که اگر مشکل بوی نامطبوع حاد و شدید نیست با استفاده از روش های خانگی می توانید این مشکل را برطرف سازید برای آشنایی با روش های خانگی به سراغ مقاله ” چند محلول خانگی برای بازکردن لوله ها در منزل ” بروید اما در شرایط حاد این کار را به افراد متخصص در این حوزه بسپارید با علل یابی صحیح روش قطعی را برای حل مشکل اتخاذ نمایند.

منبع: لوله بازکنی در کرج

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *